Skip to main content

Yangın Pompaları

Yangınlarda alevlere ulaşmak her zaman kolay olmamakta, yüksek binalarda veya yoğun ateşte yangın pompalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Su kaynağından belirli bir basınçla gelen suyu yangın pompalarıyla, yangın söndürme sistemine basarak hem sistemlerin sağlıklı çalışması sağlamakta hem de yangına en etkili müdaheleye imkan sağlamaktadır.

Yangın pompaları elektrik ile çalışan ve mazot ile çalışan şekilde üretilebilmektedir. Basınç seviyesini hızlı bir şekilde arttırıp yangının kontrol altına alınmasını sağlar. Birincil pompaların çalışmama durumuna karşılık mutlaka yedek pompa da sisteme entegre edilmiş olmalıdır.

Yangın Pompası Hesabı

Yangın pompası hesabında birkaç farklı değişken kullanılmaktadır. Pompa hesabı için debi, pompa basma yüksekliği, akışkan yoğunluğu, motor verimi, hidrolik verimi ve yoğunluk kullanılmaktadır. Bu veriler kullanılarak yapılan hesap sonucunda yangın pompası hesabı tamamlanmış olur.

Yangın pompa gücü hesabı için debi x pompa basma yüksekliği x akışkan yoğunluğu işleminin sonucunu; 367 x hidrolik verimi işleminin sonucuna bölüyoruz. Çıkan sonucu ise emniyet faktörü ile çaıpıyoruz. Böylece yangın pompası hesabı yapılmış olunuyor.

Yangın Pompası Seçimi

Yangın pompası seçimi tamamen kullanılacak alana, ne kadar yüksekliğe basılacağına, suyun debisine, akışkan yoğunluğuna göre yapılmaktadır. En ergonomik sonuca ulaşabilmek için mühendislerimiz titizlikle çalışmaktadır. Daha önce onlarca pompa seçimi yapmış olmanın verdiği deneyim ile sektörünüz için en uygun olan yangın pompasını seçmenize yardımcı oluyoruz.

Sahip olduğunuz şartları bizimle paylaştığınızda sizin için en uygun yangın pompası seçiminde danışmanlık hizmetimizi sunuyoruz.

Yangın Pompası Nedir

Yangın pompaları; sulu söndürme sistemlerine basınçlı su sağlayan, anma debi ve anma basınç değeri ile ifade edilen pompalardır. Pompaların, kapalı vana (sıfır debi) basma yüksekliği anma basma yüksekliği değerinin en fazla % 140'ı kadar olması ve % 150 debideki basma yüksekliği anma basma yüksekliğinin % 65'inden daha küçük olmaması gerekir. Yangın pompası nedir diye arayanların bulabileceği en net cevaptır.

Bu yüzden firma olarak bizler de yangın pompası nedir sorusunda mevzuata göre cevap veriyoruz. Yedek diesel pompalar, yatay bölünebilir gövdeli pompalar, dikey türbinli pompalar, sondan emişli pompalar, dikey tip hat girişli pompalar, jokey pompalar ve elektrikli pompalar şeklinde türleri bulunmaktadır.