Skip to main content

Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri

Otomatik yangın söndürme sistemlerinin aktif halle gelmesi ve otomatik özelliğinin çalışması için, sinyaller gönderen yangın alarm ve ihbar sistemleri, duman ve ısıyı fark etme prensibine bağlı olarak çalışır. Bu özellik sayesinde AVM’ler, hastaneler, depolar, fabrikalar, konutlar ve binaların otomatik şekilde korunması sağlanmaktadır.

Söndürme aktivasyonunun başlaması için yangın alarm ve ihbar sistemlerinin devreye girmesi, sistemin devreye girmesi için ise alarmların sağlıklı olması gerekir. Elektriksel pano görevlisinin ihbar mekanizmasını fark etmesiyle birlikte yangına müdahaleyi başlatması aynı anda olmalıdır. Büyük işletmelerde bu tür panoların başında mutlaka bir personel bulundurulmaktadır. 

Yangın Alarm Sistemleri Bağlantı Şeması

Yangın alarm sistemleri bağlantı şeması, otomatik sistemlere entegre edilen ve bazı kriterlere göre çalışan bir şemadır. Tamamen profesyoneller tarafından hazırlanması gereken şemanın tüm detayları hesap edilmelidir ve bunlar bilimsel ilkeler ışığında gerçekleştirilmelidir.

Bu yüzden ekonomik değeri yüksek maddeler muhteva eden işletmelerin yangın söndürme sistemlerinde mutlaka yangın alarm sistemleri bağlantı şeması yer almalıdır. Tecrübeli firmalarla çalışıp daha sonra problem yaşamamanız önemlidir. Bu şemanın bağlanması ve teknik olarak hata içermemesi için uzman ekiplerin rol alması gerekir. Uluslararası yangınla mücadele ve makine mühendisliği ilkelerine göre dikkat edilmesi gereken bu şemanın ulusal standartları da söz konusudur.

Yangın alarm sistemleri bağlantı şemasında algılayıcı sensörlerin sayısı, uyarıcı sirenlerin adedi ve yangın butonunun çalışma prensibi tamamen bilimsel yaklaşımla hazırlanmalıdır.

Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir

Bir şekilde yangın söndürme sistemi kurdurmak isteyen tüm işletme sahipleri, bu sistem içerisinde yer alacak yangın algılama sistemleri nelerdir öğrenmek ister. Otomatik sistemin devreye girmesi için hayati önem taşıyan algılama sistemlerinin yapısı her zaman sağlıklı olursa, söndürme işlevini başlatmak o kadar sağlıklı olur.

Adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri olarak iki tür ihbar sistemi vardır. Büyük bir alanı tamamıyla koruma prensibiyle çalışan konvansiyonel algılama sistemleri, nokta belirleme işlevini yerine tam anlamıyla getiremese de, yangına müdahaleyi başlatması neredeyse kusursuzdur.

Yangın algılama sistemleri nelerdir sorusunun ikinci cevabı ise adresli ihbar sistemidir. Dumanın başladığı noktayı harfiyen görebilen ve algılama monitörüne aktarabilen bu sistemin adının adresli olması bu yüzdendir. Personelin el yordamı ile çalıştırması da otomatik olarak çalışması da söz konusu olabilmektedir.

Adresli Yangın Algılama Sistemi Montajı

Yangının başladığı noktayı tam isabet olarak tespit edebilen ve bölgeye en yakın sprinklerin çalışması talimatını veren adresli yangın algılama sistemi montajı mühendislerimizin rehberlik ettiği uzman bir ekip tarafından yapılmaktadır. Çok hassas algılayıcıların kullanıldığı bu sistemin montaj süreci dikkatlice yapılmadır.

Analog adresli yangın algılama siteminin montajında anahtarların dedektörler ile ilişkisi çok sağlıklı kurulmalıdır. Elektronik adresli yangın algılama sisteminin montajında ise kontrol paneli, sirenler ve ihbar butonları yerleştirilmekte ve periyodik kontrolleri yapıldığı sürece sağlıklı bir yapı göstermektedir.

Yangın Algılama Sistemleri Yönetmeliği

Yangın algılama sistemleri yönetmeliği Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik hükümleri içerisinde yer alır ve tüm detaylar açıklanmaktadır. Türk Standartları Enstitüsünün standartlar skalasında bulunan tüm kriterlere uygun olarak üretilen ve monte edilen yangın algılama sistemlerinin nasıl çalıştığı ve bakımının nasıl yapılması gerektiği, ilgili personelinize anlatılmaktadır.

Bünyemizde yer alan deneyimli personelimiz yangın algılama sistemleri yönetmeliğini devamlı takip ederler ve değişiklikleri mutlaka uygularlar. Zaten işletmenizin denetimden geçebilmesi için tüm otomatik söndürme sistemlerinin ve yangın algılama sistemlerinin yönetmeliğe uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu işin ruhsatı onaylanmaz.