Skip to main content

Yangın Hortumu Makarası

Yangına müdahalede hızlıca çekilen hortumların seri bir şekilde açılması ve söndürücünün püskürtülmesini sağlaması için kullanılan yangın hortumu makarası çok işlevseldir. Anlık tepki olarak hortumun hızlıca çekilmesi sırasında kendi çevresinde dönerek söndürme ekiplerine işini kolaylaştırır. Portatif araçlardan yangın dolaplarına ve itfaiye ekiplerinin kullandıkları motorlu araçlara kadar birçok yerde yangın hortumu makarası kullanılmaktadır.

Çevresinde dönebilme özelliği ile hortumun her yöne çekilebilmesini ve açılabilmesini sağlar. Ürün kaliteli bir üretim süreci gerçekleştirmişse kullanımı ve dayanıklılığı daha fazla olur. Yangın hortumu makarasında sarılı olan hortumlar ne kadar kaliteli olursa olsun, sarılı halde kalırsa fiziksel bir yıpranma yaşayabilir. Bu yüzden bazen açıp tekrar sarmak gerekmektedir.

Yangın Hortumu Makarası Fiyatları

Tüm yangın söndürme ekipmanları gibi yangın hortumu makarası fiyatlarında da mümkün olan tüm kolaylığı sağlıyoruz. Siz değerli müşterilerimizin bütçesini sarsmadan uyguladığımız fiyat tarifesinin yanı sıra ödeme türü ve ödeme zaman aralığı olarak da elimizden geleni yapmaktayız. Kaliteli ürünleri makul fiyatlarla tüketiciye sunmamız sektörümüzde tanınan bir firma olmamızı sağlamıştır. 

Makaralı Yangın Hortumu Çeşitleri

Makaralı yangın hortumu çeşitleri kullanılacağı alanlara göre farklı özellikte olabilmektedir. Örneğin ayaklı yangın makaraları çok büyük olmayan alanlarda sabit bir şekilde kullanılabilir. Hareketli yangın söndürme araçlarındaki makaralar ise aracın gittiği her yerde kullanılabilmektedir.

Şaft tipi kollu yangın makaraları kalabalık kitlelerin yaşadığı veya kısa bir süreliğine bir arada bulundukları binalar için uygundur. Bu binalar hastaneler, sinemalar, konser salonları veya alışveriş merkezleri olabilir.

Sabit haldeki makaralı yangın hortumu çeşitleri ise garaj, bahçe, depo, atölye, laboratuvar ve fabrikalarda kullanılabilir. Sabit sarılı halde olduğu için hortumun çekilip yangının başladığı noktaya götürülmesi aracılığıyla işlev gösterir.

Yangın Hortumu Makarası Özellikleri

En yaygın kullanılan türü kauçuk olan yangın hortumu makarası özellikleri bununla sınırlı değildir. Yangın dolapları içerisine hangi yönde takılacağı, kaynağın nasıl bağlanılacağı ve yapıldığı malzeme gibi özellikler uzmanların ele alması gereken özelliklerdir.

Yangın gibi sonucu çok büyük maddi kayıplara yol açan felaketlerde tüm söndürme gereçlerinin kaliteli olması gerekir. Isıya karşı dayanıklı olması yangın hortumu makarası özelliklerinden biridir. Her ne kadar makaralar bizzat yangının içine girmese de kapalı alanlarda yangından dolayı artan ısı binanın her yerine yayılacağı için, yangın makaraları da bundan etkilenecektir. Bu yüzden makaraların alevlere dayanıklı metallerden üretilmesi gerekmektedir.

Su beslemesinin makaranın merkezine monte edilmesi gerekir. Kırmızı elektrostatik boya ile boyanması, EN671/1-1 standartlarına göre imal edilmiş nozula sahip olması ve EN694 standardına göre üretilmiş kırılmayan kauçuk hortumun kullanılması gerekir.